Care e ceaiul care va incalzeste in zilele de iarna?

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Ce ceaiuri preferati in zilele geroase?

Ceai de tei
83
18%
Ceai de fructe
90
20%
Ceai de menta
63
14%
Ceai verde/negru
70
15%
Ceai de sunatoare
22
5%
Ceai de ghimbir
41
9%
Ceai de musetel
36
8%
Ceai din alte "plante medicinale"
22
5%
Alt ceai
31
7%

Voturi totale: 458

adi
RC Admin
RC Admin

Care e ceaiul care va incalzeste in zilele de iarna?

Mesajde adi » 14/01/2014 10:03

Intrucat e inca iarna si probabil va veni si gerul la un moment dat, e o perioada buna sa facem un top al ceaiurilor preferate pe care le bem ca sa ne incalzim.

Ce ceaiuri preferati in zilele geroase?
Ceai de tei
Ceai de fructe
Ceai de menta
Ceai verde/negru
Ceai de sunatoare
Ceai de ghimbir
Ceai de musetel
Ceai din alte "plante medicinale"
Alt ceai
Ultima oară modificat 15/01/2015 09:27 de către adi, modificat 1 dată în total.
Imagine

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 14/01/2014 10:59

Am votat ceai verde/negru,in cazul meu negru,pe care-l beau cu lamaie si zahar.Cind ma doare capul sau sint f. obosita,beau mereu un ceai de musetel si ma linisteste imediat... :) Si mai rar,ceaiul de tei cind vreau sa dorm(...cu toate ca functioneaza f. bine si musetelul)! :peace:

...si cum aici unde locuiesc nu este f.f. frig iarna,mai rar am nevoie de un ceai cald ca sa ma "incalzesc"... :wink: Dintre toate,cel mai des beau ceaiul de musetel... :)

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 14/01/2014 11:36

Danieluta scrie:Am votat ceai verde/negru,in cazul meu negru,pe care-l beau cu lamaie si zahar.Cind ma doare capul sau sint f. obosita,beau mereu un ceai de musetel si ma linisteste imediat... :) Si mai rar,ceaiul de tei cind vreau sa dorm(...cu toate ca functioneaza f. bine si musetelul)! :peace:

...si cum aici unde locuiesc nu este f.f. frig iarna,mai rar am nevoie de un ceai cald ca sa ma "incalzesc"... :wink: Dintre toate,cel mai des beau ceaiul de musetel... :)

Dani, pentru tine o sa pun la vara un chestionar cu "ce ceai te racoreste?" :wink: :wink: :wink:

Atunci o sa ti se potriveasca mai bine :)

:flower: :flower: :flower:
Imagine

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 15/01/2014 12:42

adi scrie:Dani, pentru tine o sa pun la vara un chestionar cu "ce ceai te racoreste?" :wink: :wink: :wink:

Atunci o sa ti se potriveasca mai bine :)

:flower: :flower: :flower:

Adi,cam asa este,ai dreptate... :hug: Astazi de exemplu sint 21*C(...cu + :P ),deci sigur nu am nevoie de un ceai cald... :clipocit:

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 15/01/2014 07:32

Ceaiul de tei este preferatul meu de o viata , dupa mult timp l-am descoperit si aici in IT , cu lamaie sau simplu :buuun: dar imi place mult si cel de fructe de padure sau afine delicios simplu fara zahar sau lamaie . :wink:
claudia

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 15/01/2014 07:50

am votat tei caci mie imi place parfumul de tei la nebunie si evident si gustul ceaiului de tei desi in ultima vreme beau mai mult de musetel =))

insa preferatul for ever va fi ceaiul vacantelor , adica :
pentru cine-i mic si nu a fost in tabara sau la mare, statiune sau alta imprejurare in "teribilii" 1970-1980 probabil ca i se va parea ceva de "ne-baut" insa eu chiar serveam doua cani =)) =)) =)) si imi mai fac si azi cind vreau sa ma rasfat 8) .. culmea e ca ii place si omului din dotare :lol: .. Pentru cine inca nu s-a prins este vorba de ceaiul de zahar ars adus la mese in niste cani mari de metal "cu cioc" .

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 15/01/2014 07:52

crista scrie:insa preferatul for ever va fi ceaiul vacantelor , adica :
pentru cine-i mic si nu a fost in tabara sau la mare, statiune sau alta imprejurare in "teribilii" 1970-1980 probabil ca i se va parea ceva de "ne-baut" insa eu chiar serveam doua cani =)) =)) =)) si imi mai fac si azi cind vreau sa ma rasfat 8) .. culmea e ca ii place si omului din dotare :lol: .. Pentru cine inca nu s-a prins este vorba de ceaiul de zahar ars adus la mese in niste cani mari de metal "cu cioc" .

...eu de ceaiul asta chiar n-am auzit,dar ce-i drept nici in tabere nu am fost... :blushing:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 15/01/2014 08:09

hahaha .. cum mai .. se caramelizeaza niste zahar intr-o oala apoi peste se toarna apa fierbinte ( sau in cazurile fericite ceai rusesc , adica ala negru din cutiile alea de metal stil cele de ness dar patrate si cu scris in limba rusa ) , tot in zilele bune si mai la inceputul anilor 80 mai puneau si zeama de lamiie, mai tirziu cred ca puneau prostie d'aia din sticlute galbene sau cine stie poate chiar sare de lamiie :-)) ca nici zeama aia din sticlute galbene exportata din insorita grecie de Hristodulo nu se gasea prea usor si cred ca o furau ei decit sa o dea turistilor.

sa-ti faci si tu cu ingredienet bune ( ceai bun negru si felie de lamiie adevarata ) si eu cred ca o sa-ti placa .. ceaiul fierbinte ( apa clocotita topeste instant zaharul ars de pe fundul cratitei/ibricului)

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 15/01/2014 08:19

crista scrie:...sa-ti faci si tu cu ingredienet bune ( ceai bun negru si felie de lamiie adevarata ) si eu cred ca o sa-ti placa .. ceaiul fierbinte ( apa clocotita topeste instant zaharul ars de pe fundul cratitei/ibricului)

...o sa-l incerc ca m-ai facut curioasa... :wink:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 15/01/2014 08:18

Eu m-am obisnuit cu ceaiul de musetel (am inceput sa beau ceai de musetel in perioada sarcinii si a inceput apoi sa imi placa). :peace:

Înapoi la “Zona libera”