Cafeneaua RC (4)

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Cafeneaua RC (4)

Mesajde crista » 31/10/2007 06:20

.... continuarea de la Cafeneaua RC (3)

niste bancuri pt miine dimineata la cafea

Doua babe pe bancuta in cimitir:
- Auzi,tu cati ani ai?
- 97!
- Pai si te mai duci acasa?

Doi batranei prin parc:
- Cum te simti mai Vasile acum la 80 de ani ?
- Ai?! Aaa, acum la 80 de ani? Pai cum sa ma simt, ca un nou nascut... fac pe mine, toata ziua...

Doi mosi stateau pe o banca:
- Auzi , o vezi pe tipa aia? moare dupa mine!
- Da de unde stii?
- Doar n-o sa moara inaintea mea...

In tamvai inghesuiala si un mosulica de pe scaun i se adreseaza unei domnisoare ce statea in picioare:
- Daca doriti puteti sa stati la mine in poala.
Tanara cu tupeu se aseaza. Dupa cateva momente mosul da semne de neliniste si jenat ii spune tinerei:
- Ati vrea, va rog frumos sa va ridicati? Stiti, cred ca totusi nu sunt asa de batran cum credeam...

Un mos intra intr-o farmacie si cere un prezervativ. Se uita la el pe toate partile si zice:
- Auzi, cucoana, unul cu miez n-ai, ca numai piele am si eu?

Doi mosnegi se intilnesc:
- Ce mai faci, Vasile?
- Uite, am fost la femei.
- Si cum a fost?
- Mai curat decit la barbati.
Ultima oară modificat 17/11/2007 09:54 de către crista, modificat de 2 ori în total.

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 31/10/2007 06:27

:cafea: daca tot deschidem agentie de turism, poate imi dati o idee de destinatie ideala pentru sarbatorile de iarna.. :?

in 2005 am fost in italia.....cu masina.... traseul includea si sicilia..dar am renuntat la timp (pentru ca am dat de napoli- o experientza pe care n-as recomanda-o nimanui..).
a fost fain in roma (unde m-as intoarce cu placere), dar nu de sarbatorile de iarna.
n-am gasit spiritul Craciunului in Italia. sau poate am fost eu incapabila sa il descopar..
revelionul in padova..a fost de asemenea un simulacru ..
si ce a fost fun.. e ca a plouat non stop.. in toate variantele: marunt.., mocaneste, cu galeata etc
nu ma mai joc de-a sarbatorile in Italia (mi-am promis atunci, in 2005, si inca n-am uitat se pare..)
roxana, am vrut sa scriu toate astea de cand ai pus subiectul pe tapet :wink: dar ...m-am gandit ca n-ajuta absolut deloc sa relatez..ce s-a intamplat acum doi ani..
poate cu incalzirea globala..sa ploua mai putin in italia :? 8) ..pe timp de iarna :wink:

..asadar..
unde-mi sugerati sa merg?
:cafea:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 31/10/2007 06:32

Cara pai e normal ..pt Craciun tara lui ( a lui mos cracila) e idealul de vacanta .... deci Finlanda , Suedia, Norvegia ... acolo se simte spiritul cu adevarat .... deci ... astetam poze si sfaturi a sa mergem si noi in viitor ( cind ne-om satura de caldura :P )

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 31/10/2007 08:06

Azi iar nu am cafea, si incep sa ma resimt, din cauza cupcakes-urilor lui fii-mea si a traficului am intarziat 10 minute, si nu am apucat sa-mi iau una.
Cris si Nico, merci mult de sfaturi, i-am cam transmis tot ce ati scris, i-am dat si linkurile; ea merge intr-un tur organizat cu autocarul am inteles. o sa-mi dea azi itinerariul, sa vedem ce si cum, poate va mai intreb maine cate ceva.
Cris, cand oi avea si eu o vacanta iti spun tie, poate imi faci si mie traseul, please :hug:
Cara, daca te consoleaza cumva, vino aici sa vezi pe niciunde spiritul de Craciun. De fapt, nu ii mai zice Craciun, astia ii zic Sarbatorile de iarna, ca sa nu ofensam pe nimeni. Nu se mai pun stele si mosi, ci decoratii si culori neutre, ca sa nu jignim alte religii. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca e cald si nu miroase a iarna.....

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 01/11/2007 07:34

Neatza voua, si somn usor noua, din pacate nu mai pot de somn, am colindat cu clara vreo 2 ore dupa bomboane, am venit cu 1.5 kg acasa, bucuria taticului :D . As fi vrut sa stam la o poveste, dar poate alta data :flower: .

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 01/11/2007 10:18

Ce recolta de dulciuri bogata :buuun:
Numai sa te hotarasti sa vii in vacanta pe aici, iti faci tu traseul si eu iti spun ce e de vazut in zona :hug:

Aici spiritul craciunului este foarte puternic, ar fii chiar culmea sa nu fie asa in tara cea mai catolica ... incepe agitatia inca de pe 8 decembrie cind se organizeaza tirgurile pt craciun cu tot felul de ornamente, dulciuri .. incepe goana dupa cadouri , cozile la supermarket .... si normal in zilele de craciun e o liniste pe strazi de iti tiuie urechile caci lumea e acasa cu familia . Craciunul si in Ro e o sarbatoare "in familie" .. pe 27 incepe iar agitatia caci lumea merge la servici .. si lucreaza inclusiv pe 31 decembrie asa ca pe Revelion sa nu va bazati ca nu e mare scofala .. dar asta nici in america nu e .. inafara de ala in marile orase NY de ex in strada Aici pe 1 ian se merge la prinz la restaurant din cauza asta sunt cam toate rezervate .. sau se intilnesc cu prietenii .. iar pe2 ian gata .. toata lumea la munca ... pauza s-a terminat :lol:

Gabriella
Bucatar in devenire

Mesajde Gabriella » 01/11/2007 10:38

buna dimineata

cum era si normal, dupa ce a trecut si sarbatoarea H. ( nu imi cine pe taste cuvantul cum se scrie :wink: ) incepem sa ne gandim la Craciun. wow , noi abia asteptam sa mergem in Romania pentru sarbatorile de iarna . anul trecut, sotul meu, italian doc, a decretata ca sarbatorile de iarna se vor petrece numai in Romania , ca aici se plictiseste. e drept ca atmosfera Craciunului se simte prin magazine, pe la targurile de iarna dar parca e mai frumos ajunul Craciunului in Romania, daca mai ai si norcul sa ninga putin e si mai frumos.

dar parca aici era sectiunea cafelelor. ia sa servim una ca sa ne vina voia buna :cafea: :cafea: :cafea:

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 01/11/2007 10:50

Fetelor din State poate ne aratati noua niste poze de la acest halloween :lol: :hug:

Imi beau si eu :cafea: cu lapte cu voi - parca se apropie Craciunul :lol:

Mona S P
Bucatar de elita

Mesajde Mona S P » 01/11/2007 12:35

Roxi :pup: , tare as fi venit si eu la usa ta, sa "ma capat" :wink: cu ceva bombonele :buuun: ...

cred ca o :cafea: calda merge de minune, dupa vremea de astazi :( ...o zi mohorata..ploua si este frig :( ...dar ce daca !!!...sunt alaturi de cei dragi mie :love: , si ne simtim minunat impreuna :hug: ...

se apropie cu pasi repezi si Sarbatorile de iarna :party:...deja am inceput sa facem liste ..pentru cadouri, cumparaturi..in asa fel incat spiritul Craciunului sa ne cuprinda pe toti...

nu conteaza daca suntem tineri sau batrani, bogati sau saraci, credincios sau nu, important este sa te impaci cu tine insuti, sa-ti asculti vocea interioara , si sa vezi partile bune ale vietii (cu necazurile si bucuriile ei), sa stii sa te bucuri de fiecare clipa petrecuta alaturi de cei dragi ...bucuria vine din suflet..din inima :love:

gata..v-am plictisit destul..ma duc sa-mi beau :cafea: ...cred ca s-a racit :( ....

adry
Bucatar de elita

Mesajde adry » 01/11/2007 04:31

De ieri in Italia e iarasi mare valva cu tigani nostri! http://www.ilmessaggero.it/
Toate ziarele, telejurnalele si atle emisiuni de "intretinere" nu vorbesc de altceva decat de emigrantii romani!|(multi ne confunda cu rom in ignoranta lor :o )!
In afara ca ploua si e tare urat, e urat si pentru sitatia neplacuta in care ne gasim toti cei de aici!

Înapoi la “Zona libera”