Cafeneaua RC (17)

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 05/06/2008 07:48

Felicitari baietelului, Tina ! =D> :flower:

lorelay_81
Incepator

Mesajde lorelay_81 » 05/06/2008 08:09

Felicitari flacaului tau, Tina!
P.S. Imi place parul tau ;)

TINA An
Bucatar

Mesajde TINA An » 05/06/2008 08:38

crista scrie:oooooooo ce baiat mare ...
felicitari!! ...
=D> =D> =D>

dar parca era mai frumos ca pe vremea noastra : coronite :D

asa e crista , dar acum cu calificativele acestea nu-i pot departaja asa de bine :flower: :flower:

mersi fetelor :hug: :flower:

Micul
Bucatar

Mesajde Micul » 05/06/2008 08:42

alina_i scrie:Melianda - insanatosire grabnica micutei tale :hug: :flower:

Micul - stau la Moreni (pe harta e un puncticel intre Ploiesti si Targoviste) Nu-i prea departe :)

Alina, daca bag viteza nu fac asa mult.Ce mi Iasi, ce mi Moreni. :lol:

Tina felicitari juniorului, iar tu esti foarte draguta. :flower:
" Cine calca si din greseala pe partia de schi, sa nu se mire daca va aluneca."

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 05/06/2008 09:11

Tina felicitari, poti fi foarte mandra de baietelul tau...si al meu peste un an va intra in clasa 1 :)
Fetelor va multumesc, fetita e acum bine, a inceput sa manance si e foarte vioaie ceea ce e cel mai important :)
o seara faina sa aveti!

Maria Huzum
Incepator

Mesajde Maria Huzum » 06/06/2008 01:09

V-am scris ca voi merge la cunostinta mea,care e internata aici la New York la camin spital.
Vreau sa va spun ca am ramas profund impresionata.
a avut un atac cerebral.are partea dreapta paralizata,dar problema e ca nu o ajuta f. mult memoria.
bineinteles ca s-a bucurat cand ne-am dus.Cand am intrebat daca prietena ei o viziteaza mi-a zis ca mai rar.
V-am spus eu ca atunci cand ai probleme cu sanatatea unii oameni
uita de noi.de aceea ne rugam la bunul Dumnezeu sa ne tina
sanatosi pe toti.
Multumesc Christeli pentru intelegere sa stii ca numai cine a avut pe cineva apropiat intelege aceste povesti din viata.E f. trist dar adevarat.
Mamalia.

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 06/06/2008 07:17

Maria Huzum scrie:V-am scris ca voi merge la cunostinta mea,care e internata aici la New York la camin spital.
Vreau sa va spun ca am ramas profund impresionata.
a avut un atac cerebral.are partea dreapta paralizata,dar problema e ca nu o ajuta f. mult memoria.
bineinteles ca s-a bucurat cand ne-am dus.Cand am intrebat daca prietena ei o viziteaza mi-a zis ca mai rar.
V-am spus eu ca atunci cand ai probleme cu sanatatea unii oameni
uita de noi.de aceea ne rugam la bunul Dumnezeu sa ne tina
sanatosi pe toti.
Multumesc Christeli pentru intelegere sa stii ca numai cine a avut pe cineva apropiat intelege aceste povesti din viata.E f. trist dar adevarat.

:cafea: :( ai dreptate, maria. in astfel de momente putini asa-zisi "prieteni" sunt alaturi. conteaza mult sa ai familia alaturi de tine (pe cei foarte apropiati: copii, partener de viata sau parinti etc). Dar daca nu ai pe nimeni..atunci chiar devine tragic.
Conditiile din caminul acela sunt bune, prietena ta are ingrijirea necesara? In Ro, in Buc, desi spitalele au un plus de modernitate, unele fiind proiectate dupa model european (exemplu concret: Euroclinic, Institutul Parhon, aripa nou construita de medicina nucleara) .. multe dintre cadrele medicale aproape ignora bolnavii. Ma gandeam daca nu comva pot urma cursuri de omenie si comprehensiune.. unele asistente din sectiile mai fierbinti, ca postoperator-reanimare..
Oricum, tu trebuie sa incerci sa fi optimista si ii vei transmite asta si cunostintei tale. De asa ceva are nevoie cel mai mult: speranta, optimism si cel mai putin de tristete si compatimire implicita sau explicita. Si chiar daca prietena n-o viziteaza..well..inseamna ca trebuia sa treaca prin incercarea asta pentru a intelege cine ii e prieten si cine nu.
Ii doresc multa sanatate si sa aiba credinta ca Dumnezeu e alaturi de ea in incercarea asta.

alina_i
Bucatar Sef

Mesajde alina_i » 06/06/2008 07:58

Buna dimineata :flower: :flower: :flower:

Tina An - sa-ti traiasca baietelul :flower: Se vede ca esti mandra de el! Sunt amintiri placute...felicitari :)

Melianda - ai avut zile dificile :( Dar cei mici se refac foarte bine :) Sunt mai rezistenti ca noi...Ma bucur ca puiul tau se simte mai bine :hug: :hug: :hug:

Maria Huzum - :hug: :hug: :hug: In astfel de situatii e greu sa spun ceva. Imbratisari si flori pentru sufletul tau mare :hug: :flower: iar cunostintei tale, sanatate multa :flower: :flower: :flower:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 06/06/2008 08:09

Buna dimineata !!

Meli :hug: ce bine ... dupa perioada de tratament si foamete micuta cred ca e infometata ..

Maria H. sanatate multa cunostintei tale :flower:

Din pacate prietenii care nu iti sunt prieteni cu adevarat te lasa nu doar la greu dar si la bine ( cind iti este prea bine dupa mintea lor invidioasa .. ) si cind nu reusesc sa te foloseasca ... iar despre conditiile din Romania chiar si pentru cei in situatii mult mai bune nici nu mai vorbesc ca este sub orice critica ... din pacate si intre tarile europene sunt diferente, unele stau mai bine la capitolul grija pentru bolnavi si batrini si altele mai rau deci nu sunt multe sanse ca in Ro sa se imbunatateasca mult situatia chiar si acum ....

insa daca spui ca are probleme cu memoria s-ar putea sa nu ii aminteasca cind o viziteaza cineva ( memoria scurta este mereu cea afectata prima ... ca si la batrinii senili)

TINA An
Bucatar

Mesajde TINA An » 06/06/2008 10:19

mersi fetelor :hug: :flower: :flower:

Înapoi la “Zona libera”