Cafeneaua ( 56)

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Danieluta
Expert in arta culinara

Cafeneaua ( 56)

Mesajde Danieluta » 05/11/2013 08:23

pupi scrie:Am ajuns si eu....Daniii :hug: :hug: :pup: , faina cafeluta ai adus cu tine. Aseara ma uitam la un film si am vazut exact asa o cafeluta, acelasi model deasupra si m-am gandit la tine :P :P ....uita acuma cu ce cafeluta ai venit, ce coincidenta :D :D :hug: :pup:

Pupi,initial am pus o alta poza si am schimbat-o,deci asa a fost sa fie,sau mai bine zis "gind la gind cu bucurie"... :hug: :pup: :flower:

…stii tu ca noi doua avem multe gusturi in comun... :wink:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 06/11/2013 06:21

Dani, stiu :P :P :hug: :pup: :flower:

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 06/11/2013 07:53

A sosit cafeluta :P :P :P :P :P
:cafea: :cafea: :cafea: :cafea: :cafea: :cafea: :cafea: :cafea: :cafea: :cafea: :cafea: :cafea: :cafea: :cafea:
Fişiere ataşate
o_cafea_100_987475be54f1c0.jpg
o_cafea_100_987475be54f1c0.jpg (66.4 KiB) Vizualizat de 2273 ori
Imi place sa gatesc...
Imagine

carmenica
Bucatar in devenire

Mesajde carmenica » 06/11/2013 11:20

fetele am o intrebare intrebatoare :blushing: ,painea naan se face cu sau fara smantana,adica o stric daca ii adaug smantana? am gasit pe gogu o reteta ce continea si smantana si in reteta Antoniei n-am gasit smantana,s-o fac simpla sau ...multumesc pentru lamuriri :hug:
Imagine

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 06/11/2013 12:07

Carmen eu o stiu numai cu iaurt, retete scrise de indience din lumea larga .. reteta Antoniei sigur iese bine dar e asa cum a vrut sa o pregateasca brutarul ala faimos de a scris cartea

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 06/11/2013 02:31

Servus fetelor , azi e o zi minumata la noi cu multtt soare , va doresc o zi buna :flower: :flower: DANA fain cocosul :wink:
claudia

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 06/11/2013 04:24

Ma bucur mult ca am ajuns astazi la cafeluta si am citit mesajul tau Carmenica (sper ca nu raspund prea tarziu si sper de asemenea ca acest raspuns iti este util).

Retete pentru paine Naan sunt foarte multe. Difera tipul de faina, ingredientele, modul de coacere, etc... Lucrurile se intampla exact asa cum a spus Crista. Fiecare brutar foloseste retetele sale (imbunatatite cel mai probabil de-a lungul timpului). Eu citesc acum cartea ”A Home Course Bread Making” scrisa de Lauren Chattman si reteta pe care ea o foloseste pentru paine Naan cuprinde whole milk yogurt & unbleached all purpose flour. Ambele ingrediente insa le foloseste pentru a realiza un asa zis ”sponge”. Sponge = se amesteca apa, iaurtul, drojdia si faina intr-un bol, se acopera cu folie din plastic si se lasa la temperatura camerei timp de aproximativ o ora (pana apar multe bule de aer in compozitie). Pentru aluatul propriu-zis al aceleiasi retete (in care este cuprins si amestecul pregatit anterior) se folosesc faina integrala de grau, ulei de masline, seminte de susan, etc. Acesta este desigur un exemplu care dovedeste exact ceea ce iti spunea Crista (lucrurile se intampla in zilele noastre intr-o oarecare masura asa cum doreste cel/cea care face painea si difera de la un autor la altul...) Laptele sau iaurtul sunt pentru unele retete ingrediente optionale (sunt retete care folosesc doar iaurt sau doar lapte sau nici una nici alta - asa cum este reteta lui Paul Hollywood pe care am folosit-o eu). P.H. are si retete cu iaurt pentru paine Naan (cred ca poti sa le gasesti pe internet).

Uite ce am gasit la o cautare rapida pe Wikipedia despre Naan:

Place of origin: Originally from Central Asia
Region or state: West, Central and South Asia
Main ingredient(s): Wheat flour (e.g. atta, maida), water, yeast, cooking fat (e.g. butter, ghee), yogurt, milk (optional).

Alege reteta care iti place cel mai mult! :) Important este doar sa va placa ceea ce pregatesti si sa fie in totalitate pe gustul vostru!

P.S. Am fotografiat pagina din cartea lui Paul Hollywood (scuze, ma grabesc tare si acum am vazut ca nu se vede scrisul perfect) in cazul in care te decizi sa o pregatesti si folosesti masurile (alaturi este inca o reteta pentru ”Naan”). :hug:
Fişiere ataşate
dscn0049.jpg
dscn0049.jpg (86.28 KiB) Vizualizat de 2200 ori

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 06/11/2013 05:37

Am sosit si eu la :cafea: -luta... :)

Va doresc zile frumoase si calduroase... :hug:

Azi cind m-am sculat,la ora 6:30 AM,erau doar 4*C afara... :x Mai tirziu o sa fie 21*C... :?
Fişiere ataşate
coffee_3459.jpg
coffee_3459.jpg (44.74 KiB) Vizualizat de 2191 ori

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 06/11/2013 11:26

Dani 4 grade sunt la voi dimineata? :shock: Bine ca se mai incalzeste putin peste zi... :hug: :pup: :flower:

La noi astazi a fost un vant... Imagine

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 06/11/2013 11:32

Da,acum sint 17*C,la ora 13:29... :peace: Astazi pentru prima data am dat drumul la caldura in casa,adica T-ul a dat cind a plecat la servici de dimineata... :) Daca nu-mi spunea cind m-a sunat de la servici,nici ca-mi pica fisa... =)) =)) =))

Acum in casa imi arata ca sint 25*C,cald si bine... :clipocit:

Înapoi la “Zona libera”